سرفصل‌های این مقاله:

حتما برای شما نیز تا به حال این مشکل به وجود آمده است که در سایت خود با مشکلی مواجه شده باشید و برای رفع آن خطا در گوگل جستجو کرده باشید . در چنین مواقعی ممکن است با مفهوم یا فایل htaccess رو به رو شده باشید . در صورتی که از کاربران تازه دنیای اینترنت باشید ممکن است با این فایل آشنایی نداشته باشید و ندانید که این فایل چیست و چگونه می توان آن را ویرایش کرد ؟ در ادامه قصد داریم تا این موضوع را به صورت کامل مورد ارزیابی و بررسی قرار دهیم پس در ادامه با اسنپ سرور همراه باشید .

فایل .htaccess چیست ؟

این فایل به عنوان یک فایل مخفی در هاست شما موجود می باشد و تنها شما به عنوان مدیر سایت به آن دسترسی دارید و برای مشاهده آن در صورتی که این فایل را در لیست فایل ها مشاهده نمی کنید باید آن را از حالت مخفی خارج کنید . اصلی ترین کاربرد این فایل این است که شما تعیین کنید کاربران چگونه به سایت شما دسترسی پیدا کنند . با تنظیم نمودن این فایل سطح دسترسی کاربران را می توانید تعیین کنید همچنین می توانید لینک هایی که قصد دارید محتوای آن را به یک لینک دیگر انتقال دهید را اصلاح نمایید .

به طور پیش فرض در صورتی که شما از سیستم های مدیریت محتوای آماده همچون وردپرس ، جوملا یا دروپال استفاده نمایید این فایل به صورت پیش فرص در بسته های نصبی این سیستم های مدیریت محتوا وجود دارد . این فایل ممکن است به این دلیل که با پسوند .txt ذخیره شده است روی هاست فعال نباشد در چنین شرایطی کافی نام فایل را از htaccess.txt به .htaccess تغییر دهید . همچنین در هنگام انحام این کار به این نکته توجه کنید که این فایل نباید هیچگونه پسوندی داشته باشد و بدون پسوند باید آن را ذخیره نمایید .

حتما بخوانید  ساخت صفحه محصولات مورد علاقه

چگونه به فایل htaccess می توان دسترسی پیدا کرد ؟

برای دسترسی به فایل htaccess شما باید به صورت گام به گام مراحل زیر را دنبال کنید . برای دسترسی به فایل ها مراحل زیر را دنبال کنید . فقط به این نکته توجه داشته باشید که این آموزش مطابق با کنترل پنل سی پنل آموزش داده شده است .

  1. برای دسترسی به فایل .htaccess ابتدا وارد کنترل پنل خود شوید .
  2. از داشبور باز شده برای شما روی گزینه File Manager کلیک نمایید .
  3. به پوشه public_html بروید.
  4. حال در صفحه ای که برای شما باز شده روی گزینه Setting کلیک کنید و گزینه “Show hidden files” را تیک بزنید . این کار موجب می شود که اگر فایل htaccess. شما در حالت مخفی باشد به حالت نمایان تبدیل شود .
  5. حال فایل htaccess. باید در لیست فایل های هاست شما نمایان شده باشد . در صورتی که باز هم این فایل را مشاهده نکردید روی گزینه New File کلیک کنید و اقدام به ساخت این فایل نمایید .
  6. حال روی فایل کیک راست کنید و از منوی باز شده گزینه Edit را انتخاب نمایید .
  7. حال برای شما یک پنجره باز شده که در این پنجره نیز باید همان دکمه Edit را انتخاب نمایید .
  8. در این مرحله فایل htaccess شما باز شده و به راحتی می توانید آن را ویرایش کنید و تغییرات مدنظر خود را اعمال کنید .
در صورتی که باز هم با مشکل مواجه شده بودین می توانید به پشتبانی شرکت اسنپ سرور تیکت ارسال نمایید .
۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای