امروزه سیستم مدیریت محتوای وردپرس محبوبیت فراوانی دارد و بخش بزرگی از سایت های جهان برپایه وردپرس بنا شده اند. ممکن است هنگام کار با وردپرس به خطاهای مختلفی برخورد کنیم؛ یکی از آن خطاها خاطای 500 یا HTTP 500 internal server است. در این مقاله به نحوه‌ی رفع این خطا (رفع خطای 500 در وردپرس) میپردازیم.

خطای 500 در وردپرس چیست؟

خطای 500 هنگامی رخ می‌دهد که پروتکل http یافت نشود. یعنی سرور به درخواست http پاسخ داده اما آن را نمیتواند بازیابی کند و بهاین دلیل با خطای 500 مواجه میشویم پس مشکل از سرور است. البته این خطا مختص وردپرس نیست و در سایر سایت ساز ها هم ممکن است با این خطا برخورد کنیم .
در این مقاله قصد داریم تا ابتدا دلایل رخ دادن خطای 500 را بررسی کنیم سپس به راه حل های آن بپردازیم.

دلیل رخ دادن خطای 500 در وردپرس

رفع خطای 500 در وردپرس
خطای 500 یک خطای سرور عمومی است. برخلاف تصورها خطای 500 در وردپرس یک پیشامد خوب است زیرا به شما نشان میدهد تا سرور شما دچار محدودیت هایی شده است. در این مقاله بهشما میگوییم تا این خطا از کدام بخش ها است و چگونه رفع میشود.

وجود خطای 500 در فایل htaccess.

اولین دلیلی که امکان دارد تا با خطای 500مواجه شویم فایل htaccess. است. از طریق بخش مدیریت فایل هاست خود به این فایل مراجعه کنید و کد های آن را بررسی کنید گاهی ممکن است حتی با اضافه شدن یک کاراکتر به این فایل با ارور 500 در سایت خود مواجه شوید. بعضی مواقع لازم است تا یک فایل htaccess. جدید بسازید پس قبلی را پاک کرده و به بخش پیوند های یکتا مراجعه کنید و یک بار ذخیره تغییرات کلیک کنید تا یک فایل htaccess. جدید ساخته شود.

حتما بخوانید  domain properties (تنظیمات دامنه) و نحوه استفاده از آن

وجود خطا در فایل wp-config.php

زمانی که در این فایل کد یا دستوری در این فایل به اشتباه اضافه شود ممکن است که سایت با خطای 500 مواجه شود. که با مشاهده error logs میتوانید خطاها موجود در این فایل را مشاهده و آن هارا رفع کنید همچنان با این راه این مشکل حل نشد به فایل wp-config.php مراجعه کنید و کد های ناشناخته را حذف کنید.

مجوزهای ناقص پرونده

اگر یک اسکریپت php باید در یک پوشه قرار بگیرد اما امکان اجرای آن را نداشته باشد سایت با خطای 500 مواجه میشود. این مشکل نیز با تغییر سطح دسترسی و مجوز آن پوشه حل میشود.

اخلال در کار سرور یا اسکریپت

اخلال در سرور یا اسکریپت در سایت مهم ترین دلیل عامل بوجود آمدن خطای 500 است. معمولا وقتی این مشکل پیش می آید با افزایش حافظه php این مشکل را رفع کنید.

خطای php

گاهی اوقات خطای 500 فقط در هنگام ورود به پیشخوان وردپرس مشاهده میشود در اینجا ممکن است بترسید اما جای نگرانی نیست بلکه فقط با افزایش حافظه php این مشکل شما نیز رفع میشود.

وجود یک افزونه مخرب در وبسایت وردپرسی

یک افزونه در سایت میتواند عامل بوجود آمدن خطای php شود. با غیر فعال کردن آن سعی در خطایابی داشته باشید. اما چگونه باید آن افزونه که باعث بوجود آمدن این خطا شده است را پیدا کنیم؟ ابتدا همه افزونه ها غیر فعال کنید وسپس یک به یک آن هارا فعال و بررسی کنید تا افزونه مخرب را پیدا کنید.

بررسی قالب فعال

گاهی نیز ممکن است عامل بوجود آمدن خطای 500 ناسازگاری قالب باشد. برای برسیاین مورد نیز قالب سایت خود را غیر فعال و قالب پیشفرض را فعال کنید اگر با این خطا مواجه نشدید عامل این خطا قالب شما بوده است.

حتما بخوانید  نحوه درج برچسب محصولات ناموجود در فروشگاه اینترنتی

نصب دوباره وردپرس

حتما با خواندن این تیتر احساس ترس کرده اید اما جای هیچگونه نگرانی نیست تنها کافیست تا یک وردپرس را دانلود در محل نصب وردپرس خود بارگذاری کنید و پوشه wp-content و wp-config.php را حذف و وردپرس جدید را از حالت فشرده خارج کنید تا جایگزین مواردی که پاک کردید شود.

تماس با پشتیبانی شرکت میزبان وب (هاستینگ)

اگر تمامی موارد بالا را بررسی و به نتیجه نرسیدید یعنی مشکل از وردپرس شما نیست و زمان رسیده است که با پشتیبان هاستینگ خود ارتباط برقرار کنید و مشکل را مطرح کنید تا آن ها بررسی کنند.

هر زمان که با خطایی مواجه میشوید ابتدا آن را ریشه یابی کنید.چرا باید در سایت ما خطای 500 مشاهده شود؟ پس با 9 روشی که بررسی کردیم خطای 500 را در سایت خود شناسایی و آن را رفع کنید.

با تشکر از این که تا پایان آموزش “نحوه رفع خطای 500 در وردپرس” همراه ما بودید

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴ رای